Udział Big Bandu UMFC w piątej edycji Szalonych Dni Muzyki we wrześniu 2014 roku

7/10/2014

W styczniu 2014 roku na zaproszenie dyrektora artystycznego René Martina Big Band UMFC pod dyrekcją szefa artystycznego Piotra Kostrzewy wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu La Folle Journée w Nantes/Francja.

Seria 13 koncertów okazała się wielkim sukcesem zespołu. Frekwencja na każdym z koncertów była nadkompletna, a dyrektor René Martin po zakończeniu Festiwalu podkreślał kunszt, znakomite brzmienie i profesjonalizm zespołu.

Big Band UMFC we Francji

Skutkiem tego tournée koncertowego było ponowne zaproszenie skierowane tym razem przez René Martina oraz Janusza Marynowskiego dyrektora Orkiestry Sinfonia Varsovia do wzięcia udziału w Szalonych Dniach Muzyki w Warszawie.

W dniach 26-28 września 2014 r. Big Band wystąpił na tym festiwalu tym razem grając koncerty pod dyrekcją swojego szefa artystycznego Piotra Kostrzewy oraz amerykańskiego band leadera Gordona Goodwina. Największym jednak zaszczytem artystycznym był udział w koncercie zamknięcia festiwalu, na którym Big Band UMFC wystąpił razem z Orkiestrą Sinfonia Varsovia wykonując specjalnie przygotowany repertuar zaaranżowany przez Gordona Goodwina.

W 2014 roku Big Band UMFC nagrał dwie płyty, jedną w Nantes – L’ histoire du big band, a w czerwcu w Studiu S1 UMFC – Classic on Jazz, z muzyką klasyczną w aranżacjach big bandowych.

Projekt fonograficzny – CLASSIC ON JAZZ

Opieka artystyczna: Piotr Kostrzewa
Big Band Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina pod dyrekcją Piotra Kostrzewy i Adama Sztaby
Realizacja: Studio nagrań S1 UMFC, 25-29 czerwca 2014 r.
Wydawca płyty: MTJ
Wykonawcy: studenci oraz zaproszeni goście (Mariusz Dubrawski, Paweł Gusnar, Krzesimir Dębski, Jakub Waszczeniuk, Adam Sztaba)
Repertuar:

classic-on-jazz

Muzyka klasyczna zaaranżowana na big band mająca na celu zaprezentowanie możliwości, klasycznie kształconych studentów, na polu muzyki jazzowej przy współudziale m.in. profesorów tejże uczelni uprawiających obok muzyki klasycznej również jazz. Repertuar jest oparty na aranżacjach słynnych amerykańskich muzyków aranżerów Billy’ego Strayhorna, Sammy Nestico oraz Adama Sztaby i Wojtka Kostrzewy. Za realizację nagrań odpowiada prof. UMFC Witold Osiński wraz ze studentami Wydziału Reżyserii Dźwięku UMFC. Specjalny koncert promujący płytę odbędzie się 26 października 2014 r. o godz. 17:00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu  Muzycznego Fryderyka Chopina.

Sponsorzy: Stoart, Fundacja Sinfonia Varsovia, Restauracja „Lotos”
Patroni medialni: RMF Classic, Jazz-Soul.Pl, Jazz Forum
Organizatorzy: UMFC, IAFF
Wydawca: MTJ