Big Band UMFC we Francji

31/01/2014

Big Band Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina pod dyrekcją Piotra Kostrzewy, dzięki Orkiestrze Sinfonia Varsovia wystąpi z 14 koncertami we Francji, gdzie trwa największy na świecie festiwal popularyzujący muzykę klasyczną – La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki.

Tegoroczny festiwal rozpoczął się w miastach regionu Kraj Loary (24-26 stycznia), gdzie Big Band wystąpił już z 4 koncertami w miastach: La Fleche, La Roche-sur-Yon, Laval, Challans. W dniach 27 stycznia – 2 lutego 2014 Big Band wykona 10 koncertów w Nantes (z różnorodnym programem). Podczas festiwalu zespół został zaproszony przez organizatorów do nagrania płyty audio z repertuarem ilustrującym historię Big Bandu. Płyta wydana przez MIRARE jest dystrybuowana podczas festiwalu. Okładka płyty

20. edycja festiwalu La Folle Journée w Nantes odbywa się pod hasłem: „Des canyons aux étoiles” – to tytuł dzieła symfonicznego Oliviera Messiaena, które powstało dla uczczenia dwusetnej rocznicy uchwalenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Program festiwalu przedstawi szeroką panoramę muzyki amerykańskiej od 1860 roku do dnia dzisiejszego. Znajdą się w nim utwory zarówno czołowych kompozytorów amerykańskich (m.in. Gershwina, Coplanda, Bernsteina, jak i emigrantów, którzy osiedlili się w USA (m.in. Rachmaninowa, Korngolda, Schönberga). Zaprezentowane będą dzieła skomponowane na zamówienie amerykańskich organizacji (fundacji, orkiestr). Szczególne miejsce w programie poświęcone będzie muzyce filmowej, m.in. kompozycjom Williamsa (Gwiezdne Wojny), czy Manciniego (Różowa Pantera). Nie zabraknie też amerykańskiej muzyki popularnej, włącznie z jazzem, bluesem i repertuarem musicalowym (m.in. Porgy and Bess, My Fair Lady i West Side Story).

La Folle Journée/Szalone Dni Muzyki to międzynarodowy festiwal realizowany od 1995 roku, którego pomysłodawcą i założycielem jest René Martin – twórca festiwali i organizator licznych koncertów muzyki klasycznej na całym świecie, założyciel Centre de Realisations et d’Etudes Artistiques à Nantes (C.R.E.A.). Festiwal La Folle Journée/Szalone Dni Muzyki od wielu lat jest z powodzeniem realizowany we Francji, Hiszpanii, Japonii. Ma tam już uznaną pozycję w życiu kulturalnym społeczności i cieszy się dużą popularnością.

Ideą Szalonych Dni Muzyki jest przełamywanie uprzedzeń do muzyki klasycznej, poprzez zachęcanie i ułatwianie udziału w koncertach, przy jednoczesnym utrzymywaniu prezentacji muzyki na możliwie najwyższym poziomie. Krótkie koncerty odbywające się od rana do wieczora w kilku salach jednocześnie, niskie ceny biletów i wyjątkowa atmosfera sprawiają, że Szalone Dni Muzyki to spotkania z muzyką, na które zaproszony jest każdy, bez wyjątku.

W Warszawie festiwal odbędzie się już po raz piąty. Poprzednie edycje: Chopin Open (2010), Les Titans (2011), Rosja (2012), Muzyka francuska i hiszpańska (2013) spotkały się z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem Polaków. Genialna twórczość najwybitniejszych francuskich i hiszpańskich kompozytorów przyciągnęła rekordową liczbę – 36 846 słuchaczy. W ciągu trzech dni, podczas blisko 60 koncertów, wystąpiło 1000 wykonawców. Organizatorami Szalonych Dni Muzyki w Polsce jest Orkiestra Sinfonia Varsovia, CREA i Fundacja Ogrody Muzyczne.

Piąta polska edycja odbędzie się w dniach 26-28 września 2014 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

www.follejournee.fr

bannière_nge


ostatnia modyfikacja: 09/07/2014

Windows Lizenz Windows 10 Lizenz Office 2019 Lizenz Kaufen Office 365 kaufen Windows 10 Home kaufen Office 2016 kaufen lisans satın al office 2019 satın al follower kaufen instagram follower kaufen porno