Promocja polskiej muzyki filmowej w Korei Płd.

22/05/2017

W dniach 13-21 maja 2017 r. studenci oraz delegacja Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina na czele z prorektorem ds. zagranicznych prof. UMFC dr. hab. Pawłem Gusnarem uczestniczyli w Projekcie Promocja kultury polskiej za granicą 2017 – Promesa. Projekt był dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadanie obejmowało zorganizowanie oraz przeprowadzenie koncertów muzyki filmowej Krzesimira Dębskiego przez młodych muzyków związanych z dwoma ośrodkami akademickimi: Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Uniwersytetem Keimyung w Daegu w Korei Południowej.

Głównym założeniem projektu była integracja i wzajemne poznawanie się dwóch odrębnych kultur – środkowoeuropejskiej i dalekowschodniej, połączona z popularyzacją polskiej muzyki filmowej. Zadanie bazowało na wcześniejszej, blisko 20-letniej współpracy Uniwersytetu z uczelnią partnerską. Orkiestrę, złożoną z instrumentalistów z Keimyung University oraz UMFC, poprowadził wybitny polski kompozytor i dyrygent – Krzesimir Dębski. Dzięki zadaniu studenci polscy, reprezentujący instrumenty takie jak: skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, flet, obój, klarnet, fagot, trąbka, róg, perkusja oraz śpiew zdobyli doświadczenie pełnienia funkcji liderów w obcojęzycznej orkiestrze. Na program koncertu złożyły się utwory pochodzące ze ścieżek dźwiękowych do filmów: „Ogniem i mieczem”, „Stara Baśń”, „Bitwa Warszawska”, „W pustyni i w puszczy”.

Polską delegację oraz studentów z UMFC już w hotelu przywitał sam prezydent Keimyung University Pan Synn Ilhi. Następnego dnia odbyło się oficjalne powitanie gości z Polski przez władze uczelni KU, prezydenta Synn Ilhi, dziekana Wydziału Muzycznego Pana Ha Seok Be, dziekana Wydziału Międzynarodowego Panią Seon-Jung Kim, profesora Seung-Sun Lee oraz innych reprezentantów Uniwersytetu w Daegu.

Delegacja oraz studenci z UMFC oprócz codziennych prób mieli czas na zaplanowane przez naszych przyjaciół z Korei liczne atrakcje. Pierwszą z nich było zwiedzanie Wydziału Muzycznego Keimyung University oraz malowniczo położonego kampusu uniwersyteckiego. Kolejną atrakcją był obiad, na zaproszenie Instytutu polsko-koreańskiego, podczas którego zaserwowano tradycyjną kuchnię koreańską. Studenci zwiedzili również szpital w Dongsan, z bardzo bogatą historią, która urzekła wszystkich zwiedzających, bowiem utworzenie Uniwersytetu Keimyung rozpoczęło się właśnie od budowy tego szpitala. Studenci z zachwytem wspominają również wycieczkę do Tonghwa Sa „Klasztoru Rozkwitającego Drzewa”, jednego z najważniejszych buddyjskich klasztorów koreańskich, założonego w 493 r., położonego w przepięknej scenerii góry Palgong. Goście z Polski mieli również okazję zwiedzić największe miasto portowe Korei Południowej – Pusan. Niektórzy skorzystali z pięknej pogody i zażyli morskiej kąpieli.

Oprócz wielu wycieczek delegacja z UMFC uczestniczyła również w Święcie Uczelni Keimyung University, podczas którego prorektor ds. zagranicznych prof. UMFC dr hab. Paweł Gusnar wygłosił okolicznościowe przemówienie. Obydwa koncerty zakończyły się olbrzymim sukcesem i dostarczyły gościom wielu wzruszeń. Publiczność dwukrotnie, niemal całkowicie wypełniła salę koncertową, liczącą 2000 miejsc. Maestro Krzesimir Dębski mistrzowsko poprowadził orkiestrę i skradł serca publiczności. Koncerty uświetnił solowy występ prof. UMFC dr. hab. Pawła Gusnara oraz przepiękny głos Ae Ran Kim. Koncert zaszczycili swoją obecnością m.in. delegaci z Ambasady Polski w Korei na czele z konsulem Panem Maksymilianem Zychem, rektor Uniwersytetu w Iranie oraz inni prominentni goście.

Pobyt w Korei na długo zostanie w pamięci jego uczestników. Przede wszystkim ze względu na wyjątkową gościnność gospodarzy, którzy otoczyli reprezentację naszej Almea Matris troskliwą opieką i serdecznością. Podczas tych kilku dni spędzonych wspólnie na próbach a szczególnie podczas pożegnalnej kolacji zawiązała się wyjątkowa nić sympatii między studentami z Polski a studentami z Korei. Niektóre przyjaźnie zapoczątkowane w Daegu trwają do dziś…

Fot. Changmo Park


ostatnia modyfikacja: 13/10/2017

Windows Lizenz Windows 10 Lizenz Office 2019 Lizenz Kaufen Office 365 kaufen Windows 10 Home kaufen Office 2016 kaufen lisans satın al office 2019 satın al follower kaufen instagram follower kaufen porno