Promocja Polskiej Muzyki Kameralnej XX i XXI wieku w Estonii

25/04/2018

W dniach 20-23 kwietnia 2018 r. w Tallinie oraz Tartu w Estonii odbyły się koncerty z udziałem profesorów i studentów z UMFC w ramach projektu ,,Promocja Polskiej Muzyki Kameralnej XX i XXI wieku w Estonii”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Wydarzenie okazało się wielkim sukcesem.

Estonian Academy of Music and Theatre (EAMT) zaprezentowała się z jak najlepszej strony w roli organizatora: otoczyła opieką naszych artystów i studentów oraz pomogła w utworzeniu i ekspozycji wystawy ,,Wokół Warszawskiej Jesieni”.

Podczas pierwszego koncertu, który odbył się w Tartu, wykonano utwory Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego i Aleksandra Kościowa. Koncert został częściowo nagrany przez estońską telewizję, zaś organizatorzy Marje Lohuaru oraz Jakub Jakowicz, nasz artysta, udzielili dla tej telewizji obszernego wywiadu. Po koncercie strona estońska zaprosiła artystów i przybyłych gości na bankiet.

Kolejny koncert – ,,Wokół Warszawskiej Jesieni” – odbył się w sali kameralnej tallińskiej Filharmonii i był organizowany przez EAMT oraz Ambasadę Rzeczpospolitej Polskiej w Estonii. Obecni byli: Arvo Pärt, jeden z najbardziej znanych kompozytorów współczesnych, jak  również JE Grzegorz Kozłowski, Ambasador RP w Estonii. Podczas koncertu wystąpili zarówno nasi artyści – Klaudiusz Baran, Jakub Jakowicz, Anna Radziejewska, Piotr Hausenplas, Andrzej Karałow i Grzegorz Skrobiński, jak i nasi studenci wraz ze studentami estońskimi. Wykonano utwory Kazimierza Serockiego, Witolda Lutosławskiego, Pawła Szymańskiego, Dariusza Przybylskiego czy Mikołaja Majkusiaka, jak również Jaana Räätsa i Ester Mägi – kompozytorów estońskich związanych z Warszawską Jesienią. Po koncercie Ambasada RP zaprosiła artystów na bankiet, gdzie uroczyście powitano zarówno wszystkich występujących jak i obecnych tam kompozytorów estońskich, z Arvo Pärtem na czele.

Koncert trzeci odbył się w EAMT, poprzedzony był kursem mistrzowskim prowadzonym przez naszych artystów – pedagogów UMFC. Na koncercie wykonano utwory kompozytorów warszawskich – Pawła Łukaszewskiego, Andrzeja Karałowa, Ignacego Zalewskiego oraz – ze strony estońskiej m.in. Erkki-Sven Tüüra, jednego z najwybitniejszych obecnie kompozytorów estońskich, również związanego z ,,Warszawską Jesienią”.

Koncert ostatni – ,,Kameralna awangarda”- miał miejsce również w EAMT. Wykonano utwory najmłodszych kompozytorów, w tym studentów UMFC, jak: Żaneta Rydzewska, Maciej Sułecki, Michał Malec, Zuzanna Koziej oraz naszych młodych kompozytorek – Aldony Nawrockiej i Anny Ignatowicz-Glińskiej. Koncertowi towarzyszyło uroczyste otwarcie wystawy ,,Wokół Warszawskiej Jesieni”, w którym udział wzięli nasi artyści, przedstawiciele ambasady, przedstawiciele muzykologów estońskich oraz Marje Lohuaru, Natalie Sakkos i Piret Väinmaa – przedstawicielki EAMT oraz ECMTA (European Chamber Music Teachers’ Association), które organizowały projekt ze strony estońskiej.

Koncert był poprzedzony wykładem Aleksandra Kościowa na temat wzajemnych wpływów muzyki kameralnej i warsztatu kompozytorskiego, zaś po koncercie miał miejsce Okrągły Stół z udziałem kompozytorów polskich i estońskich, na temat wzajemnych wpływów Polski i Estonii w ramach festiwalu ,,Warszawska Jesień”.

Wszystkie koncerty, jak również wydarzenia towarzyszące – obrady kompozytorów, wykłady, dyskusje – były nagrywane przez reżyserów dźwięku z Estonii. Projekt okazał się wielkim sukcesem, zarówno w ocenie naszych artystów, organizatorów, jak i publiczności.

Wszyscy liczą na kontynuację idei projektu.

Fot. Katarzyna Jankowska-Borzykowska, Marta Straszyńska oraz Adam Mazurek

 

 


ostatnia modyfikacja: 29/05/2018

Windows Lizenz Windows 10 Lizenz Office 2019 Lizenz Kaufen Office 365 kaufen Windows 10 Home kaufen Office 2016 kaufen lisans satın al office 2019 satın al follower kaufen instagram follower kaufen porno