Wykłady „Muzyka Polska Online”

24/09/2020

Zapraszamy do spotkań z najważniejszymi polskimi kompozytorami XIX wieku, o których opowie utytułowany kompozytor i wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Ignacy Zalewski. Pod fachowym przewodnictwem ich młodszego kolegi po fachu, przysłuchamy się uważniej twórczości czterech kompozytorów, których dzieła pokazują dobitnie, że polski romantyzm to – by posłużyć się tytułem autorskiej audycji prowadzonej przez Ignacego Zalewskiego w radiu RDC – nie tylko Chopin.
Czwartki, godz. 19.00: 24 września, 29 października, 26 listopada, 17 grudnia
Liczba miejsc*: 95
Cena: 10zł/1 miejsce
Bilety: www.bilety.nifc.pl

Dodatkowe informacje: facebook.com

Ignacy Feliks Dobrzyński
Termin: 24 września

Józef Elsner, nauczyciel Chopina, o Dobrzyńskim mówił „zdolność niepospolita”. Artysta doskonale opanował techniki orkiestrowe, w jego twórczości fortepianowej zaś znajdujemy liczne polonezy, mazurki, wariacje i fantazje inspirowane polskimi tańcami ludowymi. Na spotkaniu muzycznym zestawimy nokturny i Koncert fortepianowy As-dur op.2 kompozytora z tymi gatunkami uprawianymi również przez Chopina.

Władysław Żeleński
Termin: 29 października

Jeden z głównych przedstawicieli neoromantyzmu był kompozytorem, pedagogiem, organizatorem życia muzycznego, a także twórcą Konserwatorium krakowskiego. Zaprezentujemy zarówno złożone formy muzyczne jak sonatę czy koncert fortepianowy oraz miniaturę fortepianową na przykładzie walca.

Zygmunt Noskowski
Termin: 26 listopada

Noskowski jako kontynuator linii Stanisława Moniuszki, którego był studentem, opanował do mistrzostwa warsztat kompozytorski. W swojej twórczości eksponował przede wszystkim melodie. Poza najbardziej znanym poematem symfonicznym Step, wysłuchamy nowatorskich pod wieloma względami utworów fortepianowych En pastel op.30, Wariacji f-moll na temat własny na fortepian oraz Krakowiaków.

Mieczysław Karłowicz
Termin: 17 grudnia

Odkrywany wciąż kompozytor to twórca nowoczesnej muzyki symfonicznej w Polsce. Do historii przeszły zarówno jego poematy symfoniczne jak i pieśni o niezwykle silnym ładunku emocjonalnym. Działalność kompozytorską łączył z powodzeniem z publicystyką. Wysłuchamy pieśni artysty z komentarzem oraz przybliżmy ciekawe, tragiczne zakończone życie kompozytora.

*Jedno miejsce obejmuje jedno okno na spotkaniu na Zoomie. Dopuszczalne jest uczestnictwo kilku osób siedzących przed jednym komputerem i widocznych w jednym oknie w ramach jednego miejsca. Szczegóły w Regulaminie wydarzeń edukacyjnych online.


ostatnia modyfikacja: 24/09/2020

Windows Lizenz Windows 10 Lizenz Office 2019 Lizenz Kaufen Office 365 kaufen Windows 10 Home kaufen Office 2016 kaufen lisans satın al office 2019 satın al follower kaufen instagram follower kaufen porno