dr hab. Adam Bogacki, prof. UMFC


Fot.  K. Welian

Adam Bogacki należy do niewielkiego grona polskich kontrabasistów solistów i kameralistów.

Ukończył Państwowe Liceum Muzyczne im. Fryderyka Chopina w Bytomiu w klasie kontrabasu prof. Gerarda Przybyły otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Następnie odbył studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie profesorów Tadeusza Pelczara i Andrzeja Mysińskiego. W 2009 r. uzyskał tytuł doktora habilitowanego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Jest laureatem pierwszych miejsc kilku ogólnopolskich konkursów kontrabasowych i kameralnych m.in. w Elblągu, Wrocławiu, Warszawie a także zdobywcą pierwszego wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym im. W. Bucchi w Rzymie (1993).

Działalność solową na kontrabasie rozpoczął w 1988 roku, kiedy to wraz z Polską Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną z Bytomia odbył tournée koncertowe po Hiszpanii występując tam jako solista w ponad dwudziestu miastach, m.in. w Palau de Music w Walencji w ramach Europejskiego Festiwalu Orkiestr i Solistów. W okresie studiów jak i później koncertował jako solista m.in. w Czechach, Francji, Niemczech i Szwecji. Współpracował z wieloma zespołami kameralnymi: Chopin Soloist, Nowe Trio Warszawskie, Concerto Avenna – Warszawscy Soliści pod kierunkiem Andrzeja Mysińskiego, a także z Polską Orkiestrą Kameralną pod kierunkiem Jana Staniendy. W latach 1994-2006 stale współpracował z Polską Filharmonią Kameralną w Gdańsku kierowaną przez Wojciecha Rajskiego.

Jako kameralista Adam Bogacki występował z wybitnymi polskimi pianistami: Edwardem Wolaninem, Januszem Olejniczakiem, Waldemarem Malickim, Markiem Drewnowskim. Z Kwartetem Camerata oraz klawesynistą Markiem Toporowskim i skrzypkiem Robertem Kabarą w 1997 roku nagrał pierwszą polską audiofilską płytę z muzyką klasyczną Cztery Pory Roku, DUX. Płyta ta rok później otrzymała nagrodę Polskiego Przemysłu Fonograficznego FRYDERYK 98.

W 1993 roku w wyniku specjalnych przesłuchań w Polskim Radiu Adam Bogacki objął stanowisko pierwszego kontrabasisty Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie równocześnie współpracując w tym okresie z orkiestrami Sinfonia Varsovia oraz Menuhin Festiwal Orchestra pod batutą Lorda Sir J. Menuhina. Z zespołem tym występował w najważniejszych salach koncertowych Europy. W 2006 roku Polskie Radio wydało solowy album Adama Bogackiego Kontrabas z udziałem Polskiej Orkiestry Radiowej z utworami N. Paganiniego G. Bottesiniego i D. Dragonettiego. W 2008 roku artysta otwierał Światowy Festiwal Kontrabasowy z orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej, występował również jako solista wraz ze światowej sławy flecistą i dyrygentem Patrickiem Gulouisem.

Adam Bogacki prowadził mistrzowskie kursy kontrabasowe dla studentów japońskich w Warszawie, oraz w Zamościu, Łomży, Wrocławiu, Bytomiu i Łodzi, gdzie jest także jurorem Ogólnopolskiego Konkursu Kontrabasowego. Od 2010 roku prowadzi również kursy metodyki nauczania gry na kontrabasie w Warszawie oraz w Teresinie w ramach Centrum Edukacji Nauczycieli Szkół Artystycznych. W 2013 roku wraz z pedagogiem i kontrabasistą Jackiem Kicmanem zainicjował Pierwszy Ogólnopolski Konkurs im. Profesora Tadeusza Pelczara.

Adam Bogacki został wyróżniony odznaką Ministra Kultury Zasłużony Działacz Kultury; oraz nagrodą pierwszego stopnia Rektora Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina (2003).

Artysta koncertuje na współczesnym włoskim instrumencie szkoły lutniczej Mario Lazzariniego.

Publikacje: Kontrabas dzisiaj, UMFC, Warszawa 2007; ISBN 978-83-89444-86-8
Płyty: Kontrabas Adam Bogacki, Polskie Radio 2006; Cztery Pory Roku, DUX 1997, Kwartet Camerata, Kabara, Toporowski, Bogacki, nagroda ,,Fryderyk 98″; Młodzi kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi, DUX 2009, nominacja do nagrody ,,Fryderyk 09″; Władysław Żeleński – Pieśni, Urszula Kryger i Concerto Avenna, DUX 2012, nominacja ,,Fryderyk 12″.

W kwietniu 2014 roku w wyniku konkursu uzyskał stanowisko profesora nadzwyczajnego w Katedrze Instrumentów Smyczkowych UMFC w Warszawie.


ostatnia modyfikacja: 10/09/2018

Windows Lizenz Windows 10 Lizenz Office 2019 Lizenz Kaufen Office 365 kaufen Windows 10 Home kaufen Office 2016 kaufen lisans satın al office 2019 satın al follower kaufen instagram follower kaufen porno