ad. dr Agnieszka Kurowska-Janecka

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie Wydziału Wokalno-Aktorskiego, w klasie doc. Magdaleny Bojanowskiej. Studia ukończyła w 1986 r. z wyróżnieniem i nagrodą dla najlepszego studenta roku. Laureatka konkursów wokalnych im. Jana Kiepury (1986), Karola Szymanowskiego (1987), Adama Didura (1989). W latach 1984-1985 była adeptką-solistką w Teatrze Wielkim w Warszawie, dwukrotnie – stypendystką Ministra Kultury i Sztuki.

W latach 1985-2009 solistka Warszawskiej Opery Kameralnej. Współpracowała z Teatrem Wielkim – Operą Narodową, Operą Bałtycką, Teatrem Wielkim w Poznaniu. W 1987 r. zagrała rolę Fiordiligi, w filmowej wersji opery Cosí fan tutte, w reżyserii Krzysztofa Tchórzewskiego. Ma w swoim repertuarze ponad 40 pierwszoplanowych ról operowych (w tym 18 mozartowskich), a także partie oratoryjne od baroku do współczesnych, pieśni impresjonistów francuskich i romantyków rosyjskich oraz niemieckich, ale szczególnie ceni sobie muzykę polską.

Brała udział w festiwalach Mozartowskich, m.in. w Madrycie, El Escorial, Roubaix, w Pradze, Sewilli, Cordobie, Alicante, Santiago de Compostela, Festival de Opera de la Coruńa, Klangbogen Wien, Carinthischer Sommer Villach, Liege, Bejrucie, Vratislavia Cantans, Drezdner Musikfestspiele, Dniach Muzyki i Teatru w Poznaniu, Bydgoskich Festiwali Operowych i Festiwalu Paschalnym w Operze Narodowej, ,,Porozumienie’’ we Wrocławiu i in. Koncertowała w większości krajów Europy, w Izraelu, Japonii, Libanie i Indiach. W 1997 r. zagrała w filmie Krzysztofa Zanussiego pt. ,,Ostatni Krąg” z cyklu ,,Opowieści weekendowe’’. W 2001 r. otrzymała Złoty Krzyż Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, a w 2006 r. odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Dwukrotnie nominowana do nagrody fonograficznej „Fryderyk”. W 2005 r. nominowana do nagrody Andrzeja Hiolskiego za rolę Kostelniczki w operze Jenufa L. Janáčka. Ma w swoim dorobku 7 płyt CD, nagrania m.in. dla telewizji polskiej, hiszpańskiej, francuskiej, holenderskiej, dla radia polskiego, irlandzkiego, austriackiego.

W 2007 r. ukończyła Podyplomowe Studia Logopedii i Pragmatyki Komunikacji na Akademii Pedagogiki Specjalnej. Od 2008 r. jest pracownikiem naukowym Katedry Audiologii i Foniatrii UMFC. Prowadzi trening czynności głosotwórczych, terapię logopedyczną i uczy technik wokalnych w mowie i śpiewie. Bierze udział w projektach badawczych i konferencjach naukowych. Od 2009 r.jest kierownikiem Kursów Emisji Głosu na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Od 2012 r. pełni funkcję prezesa Falenickiego Towarzystwa Kulturalnego. Od 2008 r. jest kierownikiem artystycznym Falenickich Koncertów Letnich.


ostatnia modyfikacja: 30/01/2019

Windows Lizenz Windows 10 Lizenz Office 2019 Lizenz Kaufen Office 365 kaufen Windows 10 Home kaufen Office 2016 kaufen lisans satın al office 2019 satın al follower kaufen instagram follower kaufen porno