ad. dr hab. Agnieszka Marucha


Fot. Barbara Piotrowska

Agnieszka Marucha – laureatka międzynarodowych konkursów skrzypcowych, solistka, kameralistka, pedagog oraz koncertmistrz renomowanych zespołów muzycznych. Pochodzi z warszawskiej rodziny o tradycjach artystycznych. Ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie prof. Mirosława Ławrynowicza oraz Hochschüle der Künste w Bernie pod kierunkiem prof. Moniki Urbaniak-Lisik. Prowadzi klasę skrzypiec oraz klasę kameralną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie – jest doktorem habilitowanym, adiunktem tej uczelni. W latach 2013-2014 była profesorem gościnnym Keimyung University w Daegu (Korea Płd). Od wielu lat propaguje muzykę polską w kraju i za granicą. Jest muzykiem wszechstronnym, dysponuje szerokim repertuarem skrzypcowym.

W latach 2011-2017 była prymariuszem Opium String Quartet. Regularnie wykłada na letnich kursach muzycznych Bosa Antica (Włochy) oraz Międzynarodowych Kursach im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie. W ubiegłych latach prowadziła lekcje otwarte i wykłady w Chinach, Szkocji, Brunei, Włoszech i Danii. W latach 2009-2010 była koncertmistrzem zespołów Danish Chamber Players oraz Storstrom Symphony Orchestra.

Artystka nagrała 9 płyt CD (dla wytwórni DUX, CdAccord i Acte Prealable), z czego 6 to światowe premiery fonograficzne. W 2014 roku otrzymała nagrodę „Fryderyk” za płytę Chagall for Strings nagraną wraz z Opium String Quartet.

Agnieszka Marucha jest laureatką wielu konkursów krajowych i międzynarodowych. Zdobyła m.in.: III nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi. Dwukrotnie otrzymała nagrodę Studienpreis na Kiefer Hablitzel Stifftung Wettbewerb w Bernie. Jako członek zespołu Polish Duo, otrzymała I miejsce, oraz szereg nagród specjalnych na I Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Zakopanem w 1998 roku, oraz II nagrodę i nagrodę specjalną fundacji Gaudeamus na VI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Skrzypaczka koncertowała w większości krajów europejskich oraz Azji. Brała udział w wielu renomowanych festiwalach muzycznych. Występowała m.in. z orkiestrami: Berner Symphony Orchester, Anglian Chamber Players, Filharmonie Aurora i in. Jako członek zespołu Ensemble Modern występowała na największych salach europejskich, m.in. w Filharmonii Berlińskiej, Festspielhaus w Baden Baden, Alte Oper we Frankfurcie, Concertgebouw w Amsterdamie oraz Salle Pleyel w Paryżu. Współpracowała z dyrygentami: Pierrem Boulezem, Peterem Eotvösem, Paavo Järvi i in.


ostatnia modyfikacja: 30/01/2019

Windows Lizenz Windows 10 Lizenz Office 2019 Lizenz Kaufen Office 365 kaufen Windows 10 Home kaufen Office 2016 kaufen lisans satın al office 2019 satın al follower kaufen instagram follower kaufen porno