dr hab. Ireneusz Wyrwa, prof. UMFC

Urodzony w 1975 roku w Bochni. Naukę gry na organach rozpoczął w Państwowym Liceum Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Krakowie pod kierunkiem Mieczysława Tulei. W roku 1999 ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. Uczestniczył w szeregu mistrzowskich kursów interpretacji muzyki organowej, które prowadzili m.in.: Marie-Claire Alain, Guy Bovet, Lorenzo Ghielmi, Martin Haselböck, André Isoir, Ton Koopman, Jon Laukvik, Ludger Lohmann, Herbert Wulf, Jean-Claude Zehnder oraz Wolfgang Zerer.

Jest laureatem dwóch ogólnopolskich konkursów organowych: we Wrocławiu (I nagroda, 1994) oraz w Rumi (II nagroda, 1996). W roku 2000 zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu.

Jako solista i kameralista prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą. Występuje także z towarzyszeniem renomowanych orkiestr symfonicznych. Jego dorobek artystyczny uzupełniają produkcje płytowe oraz nagrania archiwalne dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

Przez ponad 20 lat był aktywnym muzykiem kościelnym, działając na terenie kilku polskich diecezji.

W 2001 roku uzyskał kwalifikacje I stopnia w zakresie dyscypliny artystycznej instrumentalistyka w specjalności gra na organach, w 2012 roku zaś na podstawie rozprawy pt. Problematyka wykonawcza utworów organowych Feliksa Nowowiejskiego w świetle poglądów estetycznych kompozytora na przykładzie wybranych symfonii opus 45 oraz dorobku artystycznego stopień naukowy doktora habilitowanego sztuki muzycznej w tej samej dyscyplinie i specjalności.

W latach 1999-2013 był pracownikiem naukowo-dydaktycznym Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II wykładając grę na organach oraz literaturę organową, akompaniament liturgiczny, improwizację, kontrapunkt i harmonię.

Obecnie jest zatrudniony na stanowisku profesora w Zakładzie Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wykłada także na Papieskim Wydziale Teologicznym Collegium Bobolanum w Warszawie. Zasiada w jury przesłuchań i konkursów organowych, jest zapraszany z wykładami gościnnymi i referatami, publikuje teksty naukowe i popularnonaukowe, prowadzi seminaria i kursy wykonawcze. Działa jako organizator życia muzycznego oraz rzeczoznawca w zakresie historycznego i współczesnego budownictwa organowego.


ostatnia modyfikacja: 10/09/2018

Windows Lizenz Windows 10 Lizenz Office 2019 Lizenz Kaufen Office 365 kaufen Windows 10 Home kaufen Office 2016 kaufen lisans satın al office 2019 satın al follower kaufen instagram follower kaufen porno