dr hab. Jan Stanienda, prof. UMFC

Ukończył warszawską Akademię Muzyczną im. F. Chopina w klasie skrzypiec prof. Krzysztofa Jakowicza. Od 1975 roku był członkiem słynnej Polskiej Orkiestry Kameralnej prowadzonej przez Jerzego Maksymiuka. Z zespołem tym występował od 1977 roku, zarówno jako koncertmistrz, jak i solista, prawie na wszystkich kontynentach.

W 1976 roku otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccoló Paganiniego w Genui.

Grał z wieloma wybitnymi osobistościami świata muzycznego, jak: sir Yehudi Menuhin, Maurice André, Michaela Petri, Wanda Wiłkomirska, Krzysztof Jakowicz, Nigel Kennedy, Guy Touwron, Janos Starker, Barbara Hendricks, Moris Boweg, Grzegorz Nowak, Ewa Pobłocka.

Koncertował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, w Berliner Philharmonie, Concertgebouw w Amsterdamie, Auditorio Nacional de Música w Madrycie, Barbican Center i Royal Albert Hall w Londynie (BBC Henry Wood Promenade Concerts), a także w Santa Cecilia w Watykanie i wielu, wielu innych.

Od 1986 do 1990 roku był koncertmistrzem orkiestry ,,Sinfonia Varsovia”, a wcześniej Polskiej Orkiestry Kameralnej. W latach 1992-1995 był kierownikiem artystycznym Orkiestry Kameralnej ,,Leopoldinum”, a od 1996 roku jest dyrektorem artystycznym Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej ,,Wratislavia”.

Jan Stanienda koncertował z wieloma zespołami w Polsce i na świecie, w tym w latach 1991-1992 był pierwszym skrzypkiem w Orchestre de Chambre National de Touluse. Z zespołem tym oraz wybitną sopranistką Barbarą Hendricks wystąpił w dniu 1 stycznia 1992 roku w koncercie ,,Muzyka przeciwko zgiełkowi wojny” w Dubrowniku.

Artysta dokonał szeregu nagrań dla Polskiego Radia i radia Francuskiego (RFI), Telewizji Polskiej i Telewizji Francuskiej, a także firm płytowych: APERTO, LINN RECORDS, PAVANE, KOS RECORDS, DUX, TONPRES.

Jan Stanienda poza działalnością artystyczną zajmuje się pedagogiką – jest profesorem klasy skrzypiec w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.


ostatnia modyfikacja: 10/09/2018

Windows Lizenz Windows 10 Lizenz Office 2019 Lizenz Kaufen Office 365 kaufen Windows 10 Home kaufen Office 2016 kaufen lisans satın al office 2019 satın al follower kaufen instagram follower kaufen porno