dr hab. Jerzy Dziubiński, prof. UMFC

Jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina (w klasie organów prof. Joachima Grubicha) oraz Konserwatorium Muzycznego w Genewie (Premier Prix de Virtuosité w klasie prof. Lionela Rogga). Tam też pogłębiał swe umiejętności w dziedzinie wykonawstwa muzyki dawnej pod kierunkiem prof. Christianne Jaccottet. Uczestniczył również w wielu kursach interpretacji organowej, prowadzonych m.in. przez Marie-Claire Alain, Gastona Litaize’a, Michaela Radulescu czy Haralda Vogla.

Jest laureatem nagrody specjalnej Towarzystwa Bachowskiego z Lipska, za najwybitniejszą interpretację utworów Bacha na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Franciszka Liszta w Budapeszcie.

Jest profesorem z kwalifikacjami II stopnia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie prowadzi klasę organów. Zasiada w jury wielu przesłuchań i konkursów organowych, a także jest zapraszany do prowadzenia wykładów, seminariów i kursów interpretacji w kraju i za granicą.

Artysta występował we wszystkich ważnych ośrodkach muzycznych w kraju, m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie (Mistrzowskie recitale organowe, Rok Bachowski 2000), w Filharmonii Krakowskiej, a także na wielu znanych festiwalach (np. Warszawska Jesień, Oliwa, Kamień Pomorski, Leżajsk). Koncertował w całej Europie (m.in. katedry w Berlinie, Bernie, Brukseli, Budapeszcie, Edynburgu, Genewie, Magdeburgu, Oslo, Rydze, Trondheim, Uppsali, Wilnie, Kościół św. Jakuba w Hamburgu, Oudekerk w Amsterdamie, St. Wenzelskirche w Naumburgu i Saint-Pierre-le-Jeune w Strasburgu), w USA oraz Ameryce Południowej.

W Lipsku, w Kościele św. Tomasza, miał zaszczyt wystąpić z uroczystym recitalem w rocznicę śmierci Jana Sebastiana Bacha.

Jerzy Dziubiński dokonał organowej transkrypcji monumentalnej Symfonii „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego, którą wykonał w Katedrze Notre-Dame w Paryżu, jak również w Katedrze w Lozannie z okazji 150 rocznicy urodzin kompozytora. Szczególne miejsce w repertuarze artysty zajmuje bowiem muzyka polska – od renesansowych tabulatur poczynając, a na prawykonaniach kompozycji współczesnych kończąc.

Zrealizował też wiele nagrań radiowych (Polskie Radio, Radio Szwajcarskie) i płytowych (firmy Dux, Acte Préalable, SEM Gramophone), w tym m.in. pierwsze nagranie Koncertu organowego Mieczysława Surzyńskiego z Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Jacka Rogali. Nagranie to zyskało pochlebne recenzje w międzynarodowej prasie fachowej. Prawykonał też dwa Koncerty organowe Mariana Sawy – na inaugurację nowych organów firmy Walcker w Akademii Muzycznej im. F. Chopina, oraz na poświęcenie nowego instrumentu firmy Hillebrand w ewangelicko-augsburskim Kościele św. Trójcy w Warszawie, w którym jest od lat organistą i dyrektorem muzycznym. Tworzy tu oprawę muzyczną nabożeństw i uroczystości (np. ekumenicznych pod przewodnictwem Papieża Jana Pawła II, czy Benedykta XVI ) i sprawuje kierownictwo artystyczne festiwali (m.in. Międzynarodowego Festiwalu Bach… ale nie tylko). Był konsultantem budowy nowych organów w tej świątyni.

Koncertował jako solista z tak renomowanymi polskimi orkiestrami, jak Sinfonia Varsovia czy Concerto Avenna. Z tym ostatnim zespołem i z udziałem żony – Emilii Dziubińskiej, zaprezentował w 2005 r. warszawskiej publiczności cykl wszystkich koncertów organowych J.F. Haendla, a w 2007 r. koncerty organowe J. Haydna i C.Ph.E. Bacha.

adres e-mail: jdziubinski@wp.pl

 


ostatnia modyfikacja: 10/09/2018

Windows Lizenz Windows 10 Lizenz Office 2019 Lizenz Kaufen Office 365 kaufen Windows 10 Home kaufen Office 2016 kaufen lisans satın al office 2019 satın al follower kaufen instagram follower kaufen porno