ad. dr Konrad Skolarski


Fot. Anita Wąsik-Płocińska

Konrad Skolarski – doktor sztuki muzycznej, adiunkt Katedry Fortepianu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncertujący pianista, znany z wirtuozerskiej techniki oraz rozpoznawalnego stylu interpretacji oraz wyszukanego repertuaru.

W listopadzie 2017 r. Konrad Skolarski odbył tournée w Stanach Zjednoczonych, dając znakomicie przyjęte koncerty w Nowym Jorku i Buffalo. Jego interpretacja II koncertu fortepianowego Fryderyka Chopina z Buffalo Philharmonic pod batutą Maestry JoAnn Falletta uznano za „rewelację” i „hit” i zostało zamieszczone na płycie CD promującej działalność tej znakomitej orkiestry amerykańskiej. Pianista dał też kursy mistrzowskie na uniwersytecie w Buffalo oraz w Nazareth College of Rochester, New York. W październiku 2017 r. Konrad Skolarski wystąpił z recitalem podczas Festiwalu Chopiniana w Buenos Aires otrzymując entuzjastyczne recenzje. W kwietniu 2017 r. Konrad Skolarski wystąpił z polską premierą I koncertu fortepianowego Rodiona Szczedrina, z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, pod batutą Alexandra Humali.

Konrad Skolarski urodził się w 1980 roku w rodzinie muzyków. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 4 lat pod kierunkiem prof. Marka Mizery. W wieku 9 lat wykonał Koncert f-moll J.S. Bacha ze znaną orkiestrą Concerto Avenna. Potem wielokrotnie występował jako młody wirtuoz w Filharmonii Narodowej.

W wieku 13 lat został laureatem Konkursu Młodych Pianistów im. prof. Ludwika Stefańskiego. W latach 1995–1998 uczył się pod kierunkiem Janusza Olejniczaka. W 1997 r. brał udział w Międzynarodowym Kursie Mistrzowskim pod hasłem „Pianiści jutra” w Hamamatsu (Japonia) organizowanym przez Japan Music Foundation i Hiroko Nakamurę. Został zaproszony na ten kurs jako jedyny pianista z Europy. Był jednocześnie jego najmłodszym uczestnikiem, spośród 25 pianistów zaproszonych z całego świata. Swoje umiejętności pogłębiał na lekcjach prywatnych oraz mistrzowskich u takich sław jak: Alexander Jenner, Sergio Perticarolli, Hiroko Nakamura, Oxana Yablonskaya (Julliard School of Music) oraz Vladimir Krainev.

W latach 1998–2005 uczył się pod kierunkiem rosyjskiej pianistki, prof. Olgi Rusiny. W 2001 roku zajął pierwsze miejsce na III Międzynarodowym Konkursie im. Piotra Czajkowskiego w Hiszpanii (Huesca). Za to osiągnięcie otrzymał stypendium Ministra Kultury. W latach 2002–2005 studiował we wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Olgi Rusiny, następnie odbył roczne studia w klasie światowej sławy pianisty i pedagoga, prof. Pavla Gililova. W 2002 roku, nagrał swoją debiutancką płytę zawierającą utwory Fryderyka Chopina, Franciszka Liszta, Sergiusza Rachmaninova oraz Sergiusza Prokofieva. Album ten został wydany przez firmę Universal w 2005 roku i natychmiast zyskał bardzo pozytywne opinie w prasie oraz radiu.

W 2007 r. Konrad Skolarski ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Alicji Palety-Bugaj, zaś w latach 2007–2010 był studentem w mistrzowskiej klasie wspomnianego prof. Pavla Gililova (studia podyplomowe „Konzertexamen”), z którym nadal współpracuje.

Pracując pod kierunkiem wielu rosyjskich pianistów-pedagogów Konrad Skolarski miał możliwość zetknięcia się z dwoma ośrodkami słynnej rosyjskiej szkoły pianistycznej — szkołą „leningradzką” i „moskiewską”.

W 2009 roku Konrad Skolarski został zaproszony na najbardziej prestiżowy festiwal pianistyczny — „Klavierfestival Ruhr”. Koncert artysty w WDR w Kolonii (2010) był nagrywany i transmitowany na żywo. Artysta koncertował w Niemczech, Czechach, Hiszpanii, Serbii, Belgii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Japonii.

W latach 2010- 2016 Konrad Skolarski był uczniem legendarnego prof. Petera Feuchtwangera (zm. 2016 r.), pod którego kierunkiem pracowało wielu wybitnych pianistów, m.in. Martha Argerich, Nelson Freire, Tatiana Nikolaeva czy Shura Cherkassky.

Profesor Pavel Gililov tak charakteryzuje grę artysty: „Bardzo rzadko dziś można znaleźć muzyka, który potrafi wyczarować dźwięk tak soczysty, śpiewny i pełen odcieni. (…) Jego liryczno-dramatyczne interpretacje są wyjątkowo osobiste i łatwo je zapamiętać oraz rozpoznać wśród tysiąca wykonań innych pianistów”.

W 2012 roku Konrad Skolarski podpisał kontrakt płytowy z firmą DUX, która wydała dwa jego albumy. Nagrania te zostały wysoko ocenione przez międzynarodową krytykę muzyczną (nagroda prestiżowego periodyku muzycznego DIAPASON „5” oraz nominacja do nagrody Fryderyk).

Artysta jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, a jego studenci mają na koncie wygrane w międzynarodowych konkursach. Konrad Skolarski, znany z bardzo ciekawych programów koncertów, prowadzi aktywną działalność koncertową, wśród ostatnich występów wymienić można obok wyżej wspomnianych, II koncert Rachmaninova pod batutą Michaiła Jurowskiego w Filharmonii Narodowej, recitale między innymi na 20. Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena, 30. International Izmir Festival w Turcji.

Artysta interesuje się malarstwem, poezją, psychologią, filozofią — ze szczególnym uwzględnieniem filozofii idealistycznej oraz Dalekiego Wschodu.

Konrad Skolarski jest reprezentowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.


ostatnia modyfikacja: 30/01/2019

Windows Lizenz Windows 10 Lizenz Office 2019 Lizenz Kaufen Office 365 kaufen Windows 10 Home kaufen Office 2016 kaufen lisans satın al office 2019 satın al follower kaufen instagram follower kaufen porno