dr hab. Marcin Zalewski, prof. UMFC

Gitarzysta, lutnista, gambista i pedagog, prowadzi klasę gitary w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina od roku 1976 (klasa powstała w 1975 roku). Od roku akademickiego 2009/2010 prof. UMFC Marcin Zalewski jest kierownikiem Zakładu Harfy, Gitary i Perkusji.

Studiował w PWSM w Łodzi w klasie gitary prof. Aleksandra Kowalczyka (dyplom z wyróżnieniem w 1976 roku) oraz grę na violi da gamba w Dresdner Akademie für Alte Musik w klasie Jaapa ter Lindena. Jest kierownikiem artystycznym zespołu muzyki dawnej Canor Anticus (rok zał. 1970) oraz członkiem zespołu Il Tempo.

Marcin Zalewski występował jako solista i kameralista na scenach niemal wszystkich filharmonii w Polsce oraz m.in.: w Studio Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, na Zamku Królewskim w Warszawie, na Wawelu w Krakowie, Musikverein w Wiedniu, Schauspielhaus w Berlinie, Opernhaus w Lipsku, Grand Theatre de Geneve, Lincoln Center w Nowym Jorku. Grał na festiwalach m.in.: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej ,,Warszawska Jesień” (od 1974 roku), Festiwal Oratoryjno-Kantatowy ,,Wratislavia Cantans”, Festiwal Claudio Monteverdiego w Warszawie, Festiwal Oper Barokowych w Warszawie, Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej, Światowe Dni Muzyki MTWM (The ISCM World Music Days) w Warszawie, Festiwal van Vlaanderen w Brugii i w Gandawie, Holland Festival Oude Muziek w Utrechcie, Glasgow International Early Music Festival, Festival International de Musique Sacree w Saint-Malo, Arolser Barock-Festspiele, Forum Europeen de Musique Ancienne w Paryżu, Musicora w Paryżu, Lameque w Kanadzie, Europalia w Belgii.

Jako instrumentalista i wokalista wystąpił w inscenizacji misterium średniowiecznego „Ludus Danielis” w Teatrze Wielkim w Warszawie (około stu spektakli), współpracował z Warszawską Operą Kameralną, gdzie grał w przedstawieniach scenicznych wszystkich zachowanych oper Claudio Monteverdiego, operach H. Purcella, J.B. Lully’ego, J. Periego.

Jest on również, wspólnie z Michałem Gondko, wykonawcą pierwszej polskiej płyty kompaktowej z muzyką lutniową, która otrzymała prestiżową Nagrodę Akademii Fonograficznej Fryderyk 2003. Wziął udział w nagraniu 4 płyt analogowych i 48 płyt kompaktowych, z których 13 było nominowanych, a pięć otrzymało nagrody fonograficzne Fryderyk.

Marcin Zalewski jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (34 dyplomy magisterskie w klasie gitary). W latach 2002-2008 prowadził klasę violi da gamba w Akademii Muzycznej w Krakowie (5 dyplomów magisterskich). Studenci i uczniowie Marcina Zalewskiego zdobyli na renomowanych konkursach gitarowych krajowych i zagranicznych dużą ilość najwyższych nagród oraz wyróżnień.

Marcin Zalewski zapraszany jest do wygłaszania wykładów oraz prowadzenia lekcji mistrzowskich na sympozjach naukowych, festiwalach, kursach, w wyższych uczelniach oraz szkołach muzycznych. Był jurorem i przewodniczył pracom jury wielu konkursów gitarowych.

 


ostatnia modyfikacja: 10/09/2018

Windows Lizenz Windows 10 Lizenz Office 2019 Lizenz Kaufen Office 365 kaufen Windows 10 Home kaufen Office 2016 kaufen lisans satın al office 2019 satın al follower kaufen instagram follower kaufen porno