ad. dr hab. Romuald Gołębiowski

Romuald Gołębiowski pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych. Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie ukończył w klasie prof. Ryszarda Sztajerwalda  w 1979 roku. Kształcił się również u wybitnego klarnecisty Alojza Szulca. W roku 1987 rozpoczął pracę pedagogiczną w szkołach muzycznych II stopnia w Warszawie. Od roku 1993 związany jest z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina. Obecnie jako adiunkt prowadzi następujące przedmioty: klarnet, studia orkiestrowe na klarnet i saksofon, zespół kameralny oraz  metodykę nauczania gry na instrumentach dętych drewnianych.

Absolwenci klasy dr hab. Romualda Gołębiowskiego zdobywają stanowiska pracy w orkiestrach w Polsce lub kontynuują studia u wybitnych pedagogów za granicą m.in.: Philippe Cuper, Michel Lethiec-Francja, Eduard Bruner – Niemcy, a także w akademiach muzycznych w Brukseli, Berlinie i Nowym Jorku. Biorą udział w licznych konkursach i festiwalach i zdobywają wiele nagród jako soliści i kameraliści.

W pracy ze studentami oprócz rozwiązywania problemów warsztatowych i muzycznych Romuald Gołębiowski kładzie nacisk na poznanie genezy powstania wybitnych dzieł literatury klarnetowej (Mozart, Brahms, Lutosławski) w kontekście wydarzeń epoki i w życiu kompozytora. Jego uczniami byli również studenci z Japonii, Korei, Turcji, Ukrainy, Kazachstanu, Hiszpanii i Szkocji.

Romuald Gołębiowski prowadzi kursy muzyczne i konsultuje klasy klarnetu w wielu miastach Polski. Zasiada w jury konkursów, festiwali, przesłuchań solowych i kameralnych różnych poziomów nauczania.

Adiunkt Romuald Gołębiowski od roku 1976 związany był z Orkiestrą Polskiego Radia i TV. Jako solista nagrał z tym zespołem koncerty Mozarta, Stamitza, Webera, Lutosławskiego i innych. Wykonywał i nagrywał także liczne utwory kompozytorów mu współczesnych.

Po odejściu z orkiestry w roku 1994 tym skoncentrował się na grze solowej, kameralnej oraz pracy pedagogicznej. Koncertował w niemal wszystkich krajach Europy oraz w USA, Japonii, Chinach, Jordanii, Bahrajnie, Kanadzie.

Współpracując z najlepszymi polskimi orkiestrami symfonicznymi – Filharmonii Narodowej, Simfonii Varsovia, Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina – wykonywał  również eksponowane partie grając na klarnecie  basowym i saksofonach.

Obecnie największą wagę przykłada do wykonywania muzyki kameralnej. Występuje często w duecie z organistą Karolem Gołębiowskim, w duecie z pianistą Robertem Morawskim, w założonym przez siebie w 1999 r. kwartecie stroikowym „Arundo”,w skład którego wchodzą: Alina Mleczko, Tytus Wojnowicz i Leszek Wachnik, w międzynarodowym „Ensemble Fennica” (Szwajcaria) oraz oktecie dętym.


ostatnia modyfikacja: 30/01/2019

Windows Lizenz Windows 10 Lizenz Office 2019 Lizenz Kaufen Office 365 kaufen Windows 10 Home kaufen Office 2016 kaufen lisans satın al office 2019 satın al follower kaufen instagram follower kaufen porno