dr hab. Urszula Janik, prof. UMFC

Naukę gry na flecie rozpoczęła w Państwowym Liceum Muzycznym im. H. Wieniawskiego w Łodzi w klasie prof. Antoniego Wierzbińskiego i pod jego kierunkiem ukończyła studia w Akademii Muzycznej w Łodzi (dyplom z wyróżnieniem, 1984). Swoje umiejętności doskonaliła w Konserwatorium Paryskim w klasie prof. Alaina Mariona, który ufundował jej roczne stypendium jako wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Fletowym im. J.P. Rampala w Paryżu. Przez kolejny rok kontynuowała studia w Paryżu jako stypendystka rządu francuskiego. W tym czasie uczestniczyła także w mistrzowskich kursach interpretacji w Nicei (prof. Alain Marion), Bayreuth (prof. Milan Munclinger) i Dusznikach (prof. Jerzy Mrozik).

W czasie studiów brała udział w wielu międzynarodowych konkursach fletowych, które zaowocowały licznymi nagrodami i wyróżnieniami. Do najważniejszych należy zaliczyć: I nagrodę i nagrodę specjalną w Ogólnopolskim Konkursie Fletowym we Włoszkowicach, IV nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Anconie (Włochy), IV nagrodę w I Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Kobe, VI nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Fletowym im. J.S. Bacha w Lipsku.

Tuż po studiach nawiązała stałą współpracę z Polską Orkiestrą Kameralną (obecnie orkiestra Sinfonia Varsovia), której została pierwszą flecistką i solistką. Osobowość artystyczna Urszuli Janik kształtowała się podczas współpracy tej orkiestry z największymi postaciami muzycznymi ostatnich lat, takimi jak: M. Argerich, Ch. Dutoit, J. Galway, I. Grafenauer, L. Hager, M. Maisky, A. Marion, A.-S. Mutter, K. Penderecki, J.-P. Rampal, M. Rostropowicz i wielu innych. Szczególne miejsce zajmował wśród nich Yehudi Menuhin, pod którego batutą występowała m.in. jako solistka.

Urszula Janik koncertowała z wieloma orkiestrami symfonicznymi w kraju i jako solistka z orkiestrą Sinfonia Varsovia w wielu krajach Europy. Zadebiutowała w Filharmonii Narodowej, grając solową partię fletu w Symfonii koncertującej Andrzeja Panufnika pod dyrekcją Jerzego Katlewicza (utwór ten nagrała archiwalnie również z WOSPRiTV). Dokonała wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji. W marcu 2002 r. ukazała się płyta CD z jej udziałem, z utworami kameralnymi: C. Debussy’ego, J. Iberta, M. Ravela i A. Roussela.

Od stycznia 2002 r. Urszula Janik jest pierwszą flecistką i solistką Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Od października 2002 r. prowadzi klasę fletu w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Jest także wykładowcą wielu kursów i warsztatów fletowych, m.in. w Nowym Sączu i Sarbinowie; zasiada w jury krajowych konkursów i przesłuchań fletowych. W maju 2010 r. została zaproszona na VIII Międzynarodowy Festiwal Fletowy w Słowenii, gdzie koncertowała i prowadziła warsztaty fletowe obok takich gwiazd muzyki fletowej, jak: prof. Peter-Lukas Graf i Emmanuel Pahud.

W 2012 roku wydała płytę „Barwy Fletu” zawierającą arcydzieła francuskiej literatury fletowej. W tym samym roku ukazała się płyta z jej udziałem solowym w utworze „Fonogrammi” Krzysztofa Pendereckiego. Płyta ta uzyskała nominację, a następnie nagrodę Grammy 2013.

W lutym 2013 Urszula Janik uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych. Od roku akademickiego 2013/2014 jest zatrudniona w UMFC na stanowisku profesora.


ostatnia modyfikacja: 10/09/2018

Windows Lizenz Windows 10 Lizenz Office 2019 Lizenz Kaufen Office 365 kaufen Windows 10 Home kaufen Office 2016 kaufen lisans satın al office 2019 satın al follower kaufen instagram follower kaufen porno